Už jste měli kontrolu ÚOOÚ ?

Ne? Raději se připravte.

Negativní zprávou je, že přijdou. Pozitivní zprávou je, že se ohlásí dopředu. Někdy i týdny. Kdo? Kontroloři ÚOOÚ - Úřadu na Ochranu Osobních Údajů.

 

Podle zákona na ochranu osobních údajů je provozovatel databáze povinen skartovat osobní údaje, pokud pomine důvod jejich držení.

V případě CK by to mělo být tak dlouho po návratu ze zájezdu, do kdy může CK ještě přijmout reklamaci, případně do doby, kterou podepsal zákazník souhlas s držením osobních údajů v rámci obecných obchodních podmínek CK. Po této době by měla CK ze svých databází jakýkoli osobní údaj odstranit.

 

Je to problém?

Magic2G ne, máme řešení !

 

Protože je třeba pro vnitřní účely CK evidovat obchodní případ, platby a další detaily v systému pro archivní účely i v době po skartační povinnosti, odstranění osobních údajů provádíme tzv. „anonymizací“. V podstatě se jedná o přepsání osobních údajů písmeny X, takže již nelze danou osobu vyhledat či identifikovat.

 

V Magic2G jsou nově k dispozici funkce, které Vám anonymizaci provedou:

  • automaticky - na základě splnění časového limitu z Vašich obecných obchodních podmínek, tyto skripty vytváříme individuálně
  • ručně - anonymizaci spouštíte nad sadou záznamů nově zavedeným tlačítkem

 

Druhý případ je vhodný také pro splnění další povinnosti ze zákona a to případu, že o skartaci osobních údajů požádá sám zákazník. Na to má podle zákona právo.

 

Ze zákona je zde pokuta až 10 mil. Kč. Rozhodně se úřad nesnaží držet u horní hranice (rekordní pokuta je snad 3,6 mil. pro T-mobile v roce 2016), ale v rámci povoleného intervalu je každá pokuta dost nepříjemná.)

 

Zažili jsme podrobnou kontrolu ÚOOÚ u našeho zákazníka. Známe stres před jejich návštěvou a úlevu po jejich odchodu. Můžeme tak spolehlivě hodnotit, že výše uvedený mechanismus a sada technologicko organizačních směrnic úředníky kontroly uspokojí.

 

 

Naplňujete Vy nyní požadavky zákona na ochranu osobních údajů?

Chcete pomoci s interpretací a ověřením, že to děláte legálně?

Objednejte si konzultaci a představení funkcí ještě dnes, ZDE!

 

S radostí pro vás připravil:  Tomáš Novosad, MagicWare

Kontaktní formulář

Jméno a příjmení
Email *
Telefon *
Poznámka
Pole označená * jsou povinná